Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

کاربرد رايانه و رسانه های تصويری در آموزش

کاربرد رايانه و رسانه های تصويری در آموزش

 

در روند تکامل زندگی بشر حوادث بی شمار رخ نموده که بد یا خوب، خوشایند یا ناخوشایند همیشه همراه با افزایش تجربه بوده است. برخی از این حوادث به قدری بر زندگی انسان تأثیرگذار بوده که بررسی تحولات را منوط به شناسایی آن حوادث به عنوان نقطۀ عطفی در زندگی لازم نموده است.

از جملۀ این حوادث و اتفاقات می توان به پدیده کشف آتش، الکتریسیته، چرخ و ... اشاره کرد که معمولاً برای بررسی سیر تحولات زندگی افراد بشر و جوامع از آنها یاد می شود. آنچه در این مقابل مقصود ماست نقش رایانه ها در زندگی انسان که بدون شک می تواند یکی از مهم ترین این تحولات باشد چرا که با دقت در موارد استفاده و نقشی که هم اینک این دستگاه ها بر عهده گرفته اند و نیز خواهند گرفت خواهیم فهمید که زندگی بدون آنها چقدر مشکل و در برخی موارد ناممکن است.

یکی از کاربردهای رایانه در آموزش افراد، نقش آموزش دهندگی آن است. رایانه به عنوان استادی که بدون اغماض، خستگی، فراموش کاری و سایر عللی که باعث ایجاد ضعف در نحوه آموزش می گردد با دقت بسیاری که دارند نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

آموزش کودکان از طریق بازی های رایانه ای متداول است. نقش رایانه ها در آموزش بسیار وسیع تر و گسترده تر از آن است که بتوان برشمرد. کتاب های الکترونیکی آن هم نه به صورت متن بلکه به صورت چند رسانه ای (ترکیبی از متن، گرافیک، صوت و فیلم) اینک به سرعت در کتابخانه های دنیا عامل مؤثر در آموزش به شمار می رود.

مجموعه ای از چندین کتاب قطور که نگهداری آنها با مشکلاتی از جمله محل نگهداری همراه است اینک بر روی یک دیسک لیزری (CD-ROM) جا می گیرد.

تکنیک فوق، باعث گردیده تا شما علاوه بر دارا بودن کتاب اصلی، فرهنگ لغات و اصطلاحات مربوطه را نیز با معانی و معادل ها و توضیحات بسیار به همراه داشته باشید. این تکنیک باعث شده متون از حالت مرده به متنی جان دار و زنده تبدیل گردند.

در زمینۀ تحقیقات نیز شما می توانید مجموعه کاملی از اطلاعات درخواستی خویش را مورد مشاهده و بررسی قرار دهید.

در زمینه آموزش های دینی نیز مجموعه ای از احادیث، روایات، ادعیه، و نیز کتاب آسمانی و کتاب های بزرگان دین و رساله های مجتهدین را بر روی یک یا چند عدد دیسک لیزری خواهید داشت.

آنچه اینک رایانه ها از ترکیب با یکدیگر در اختیار بشر قرار می دهند چیزی ماوراء اطلاعات است. آنچه در قرون گذشته بسیار مشکل در اختیار اندیشمندان قرار گرفت یک کتابخانه شامل حداکثر سه هزار کتاب بود که با حوادث طبیعی نیز از بین می رفت. آنچه اکنون در اختیار دانش آموزان ابتدایی است میلیون ها کتابخانه است که به سادگی از بین نمی رود.

از بین بردن شبکه های گسترده ای مانند اینترنت با یک دستگاه رایانه محال است چرا که این امر مانند این است که فردی ادعا کند با داشتن یک خط تلفن می تواند مرکز مخابرات را از بین ببرد.

سیر تحولات و دگر گونی در رایانه ها و شبکه های آنها به قدری سریع و شگفت آور است که باور کردن آن بسیار مشکل است.

میلیون ها نویسنده (برنامه نویس) با سلایق، استعدادها، گرایشات مختلف با یک زبان مشترک (زبان برنامه نویسی) و یک نوع قلم و کاغذ (سیستم عامل) مشغول انتقال اطلاعات خویش هستند.

بدون شک در هیچ برهه ای از زندگی بشر این مقدار افراد به یکدیگر وابسته و نزدیک نبوده اند، این حال هنوز در ابتدا راه مستقیم. هنوز از پیدایش رایانه ها چند دهه بیشتر نمی گذرد.

دهکدۀ جهانی با در نظر گرفتن این اندازه مشترکات قابل تصور است. اینکه شما در هر لحظه، در هر نقطه ای از جهان با کهکشان باشید چیزی نیست که بدون رایانه بتوان تصور کرد.

یکی دیگر از نقش هایی که رایانه ها در آموزش به عهده دارند نقش انتشار آنهاست. بدون شک اختراع دستگاه چاپ یکی از مهم ترین تحولات زندگی بشری است. رایانه ها علاوه بر این که می توانند کتاب های قطور و ارزشمند را در خود نگهداری کنند قادر به تکثیر آن به تعداد نامحدود و با سرعت زیاد می باشند.

نظرات

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 373
  • بازدید دیروز: 1294
  • بازدید کل: 5172213