Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و باسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران
88633815 - 021

استراتژي‌هاي مفيد براي كار كردن در خانه

استراتژي‌هاي مفيد براي كار كردن در خانه

با يك بچه كه همواره بايد مراقبش باشيد، كار كردن در خانه معناي جديدي پيدا مي‌كند – و به چالشي جديد تبديل مي‌شود. چه به كار خانگي خود ادامه دهيد، يا كار جديدي را در خانه آغاز كرده باشيد يا از طريق تلفن در خانه كار مي‌كنيد، در هر صورت كار خوبي داريد. ما با برخي والدين با تجربه كه در خانه كار مي‌كنند مصاحبه كرديم تا به راز برقراري تعادل ميان كار و خانواده پي ببريم.

چطور مي‌توانم برنامه‌اي بريزم كه به من اجازه‌ي كار كردن مي‌دهد، و همچنين زماني براي خانواده باقي گذارد ؟

از پس خانواده و كار برآمدن چالش برانگيز است، چه دفتر كارتان كيلومترها از خانه‌تان فاصله داشته باشد و چه در زيرزمين خانه‌تان كار كنيد. ولي اگر در خانه كار مي‌كنيد، بايد دست به آزمون و خطا بزنيد تا دريابيد چه چيزي براي خود و خانواده‌تان مناسب‌تر است. پرسش بزرگ اين است كه : آيا اگر ساعت‌هاي مشخص هفتگي براي كار تعيين كنيد نتيجه‌ي بهتري مي‌گيريد، يا مي‌توانيد با يك برنامه‌ي كمتر پيش بيني شده كنار بياييد ؟ آني باروز، نويسنده و ويراستار از بركلي كاليفرنيا، حالت نخست را برمي‌گزيند. «اگر خود زمان كارتان را تعيين نكنيد، كس ديگري چنين فرصتي را به شما نخواهد داد. يك ساختار بيروني با تعيين موعد‌مشخص مفيد خواهد بود.» وي به اين طريق، 3 روز هفته را در گاراژ تغييرشكل داده‌ي ممنوعه‌ي خود كه ورود هيچ‌يك از بچه‌ها به آن مجاز نيست كار مي‌كند. ولي اگر انضباط كافي برقرار نكرده باشيد، مي‌توانيد با يك برنامه‌ي انعطاف‌پذيرتر نيز موفق شويد. كريس دامارست، نويسنده و نقاش كتاب‌هاي كودكان، پي برده است كه از انعطاف برنامه‌ي هر روز خود براي كار در خانه‌اش در نيوهمشاير لذت مي‌برد. «من در جدا كردن خود از خانواده زياد جدي و مقيد نبودم. هر روز مدت زمان مشخصي كار مي‌كنم، ولي دوست دارم كه با بچه‌ها هم بازي كنم و در خانه چرخ بزنم.» نكته‌اي كه همه‌ي والدين خانه‌دار باتجربه در آن متفق‌القول‌اند اين است كه: مراقبت از كودك يك ضرورت است. و چه يك برنامه‌ي سفت و سخت كاري داشته باشيد و چه يك برنامه‌ي انعطاف‌پذيرتر، يك زمان قابل انتقال را نيز در نظر بگيريد. بلافاصله بعد از عوض كردن پوشك بچه سر وقت كار رفتن و دوباره برگشتن كار ساده‌اي نيست. به خود زماني براي تلفن زدن، چك كردن ميل‌ها يا جمع كردن افكار و تمركز بدهيد. به همين ترتيب، مطمئن شويد كه در روز كاري خود برنامه‌اي براي ارتباط با خانواده ، براي كارهايي چون غذا دادن به بچه‌ها، صرف ناهار با بچه‌هاي بزرگتر خود، يا پياده ‌روي دسته‌جمعي، در نظر گرفته باشيد. همزمان با رشد بچه‌ها، آنها را در زندگي كاري خود دخالت دهيد – بسياري از والدين خانه‌دار از اين كه بچه‌ها كار آنها را به عنوان بخشي از آهنگ زندگي خانواده بدانند خوشحال خواهند شد.

 

مي‌خواهم يك كار خانگي را آغاز كنم : تا وقتي كه بتوانم يك پرستار استخدام كنم، چطور مي‌توانم مراقبت از بچه، كارهاي خانه و حرفه‌ي خود را در كنار هم داشته باشم ؟

راز اين‌كار در زمانبندي است : منظم شويد! در مراقبت از كودكان با والدين ديگر شريك شويد، و به عضو شدن يا تاسيس يك گروه تعاوني مراقبت از كودكان بيانديشيد. به دوستان نزديك و خويشاوندان اطلاع دهيد كه در مراقبت از كودكان‌تان به كمك نياز داريد. آنان احتمالاٌ از فرصتي كه براي كمك به خانواده‌ي شما خواهند داشت استقبال مي‌كنند – و به شما در آغاز كار جديدتان كمك خواهند كرد. اگر بپرسند "چه كمكي از دست ما برمياد ؟" بگوييد: چندساعتي مراقب بچه‌ي من باش، يه غذايي درست كن، و لباسا رو بنداز تو ماشين. يك استراتژي مهم ديگر: ياد بگيريد كه در زمان‌هاي كوتاهي كه بچه‌تان مشغول بازي، چرت‌زدن يا خواب شبانه است كار كنيد. در عين حال كه به ايميل‌هاي خود جواب مي‌دهيد يا نامه‌اي را پيش‌نويس مي‌كنيد، يك بازي در نزديكي ميز كارتان طراحي كنيد، و با بالش‌ها و اسباب‌بازي‌ها سرگرمش كنيد – دست كم براي چند دقيقه. در رابطه با خانه، به پايين آوردن انتظارات خود بيانديشيد. اگر زندگي با كمي ريخت‌و‌پاش را بپذيريد، زمان بيشتري براي كار كردن و در كنار خانواده بودن خواهيد داشت. تغيير استاندارد‌ها را به معناي از دست دادن كنترل‌تان بر اوضاع تفسير نكنيد. در عوض، تغيير را به عنوان تلاش خود براي همراه شدن با جريان و سازگاري با شرايطي جديد در نظر بگيريد. با جمع كردن اسباب‌بازي‌ها يا جارو كشيدن حواس خود را پرت نكنيد و تمركز خود را به هم نزنيد. تميزكاري را به پايان روز موكول كنيد، يا همه‌چيز را كناري بگذاريد و در تعطيلي آخر هفته يك نظافت بزرگ و كلي انجام دهيد. از همه مهمتر، اهداف واقع‌گرايانه براي خود در نظر بگيريد. تحت چنين شرايطي بايد كمي در كاركردن بر خود آسان بگيريد. وقتي تنها براي نوشتن چند پاراگراف توان داريد به سراغ نوشتن رمان نرويد. سه هفته براي ارائه‌ي كار خود وقت بگيريد، نه اينكه مثل هميشه قول يك هفته را بدهيد. اين طور براي همه خوب خواهد بود.

 

چطور مي‌توانم با وجود پرستار در خانه كار كنم ؟

پاسخ به اين پرسش به عوامل بسياري بستگي دارد، عواملي همچون شكل و آرايش خانه‌ي شما، طبيعت كودك‌تان، و تحمل خود شما در برابر صدا و مزاحمت. ممكن است دريابيد كه با وجود بچه در اطراف‌تان نمي‌توانيد كار كنيد – حتي وقتي كه پرستار هست. در اين حالت بايد يك برنامه‌ي مراقبت از كودك خارج از ديد بريزيد – يا يك دفتركار به دور از مزاحمت‌هاي ديداري و شنيداري در خانه‌ي خود بسازيد. حتي اگر بتوانيد در حضور بچه‌هايتان كار كنيد، به يك مكان خصوصي نياز داريد، كه ترجيحاٌ در داشته باشد، تا بتوانيد به نتيجه‌ي خوبي برسيد. برخي از والدين وقتي پشت چنين دري قرار مي‌گيرند، دوست دارند كه تنها در مواقع ضروري به آنها رجوع شود. ديگر والدين، همچون سوزان ديويس، نويسنده‌ي اهل سان فرانسيسكو، دريافتند كه برخي مداخله‌ها، مزاحمت‌ها، نگراني‌ها و استرس را كاهش مي‌دهند." اگر پرستار بچه در اين‌كه براي پرسيدن سوال يا اعلام وقت شيردادن به بچه به من مراجعه كند آزاد باشد، اين‌كه مي‌فهمم نيازهاي بچه‌ام تامين مي‌شود احساس آرامش خواهم كرد." شيوه‌ي كاري‌تان هرچه كه باشد، در مقابل نگراني از هر بار گريه‌ي بچه ايستادگي كنيد. يك آدم معتمد بيابيد و به وي اجازه دهيد كار خودش را انجام دهد. اگر هربار كه بچه به شما نياز دارد سريع خود را به وي برسانيد، وي به پرستار اعتماد نخواهد كرد و برنامه‌ريزي‌تان به هم خواهد خورد. با اين حال مطمئن شويد كه در برنامه زماني براي سرزدن به بچه و غذا دادن به وي در نظر گرفته‌ باشيد.به اين طريق هر دو جهان را خواهيد داشت، كه البته دليل انتخاب شما براي كار در خانه نيز هست، به ياد داريد ؟

 

چطور مي‌توانم با مزاحمت‌هاي اجتناب ناپذير افرادي كه مي‌دانند خانه هستم كنار بيايم ؟

انضباط و ارتباطات روشن دو ركن اساسي‌است. كريستا اوتر، در دفتر جداگانه‌ي خود در خانه با بيماران ملاقات مي‌كند و با تعيين ساعات مشخص براي كار از مزاحمت‌ها جلوگيري كرده است. "همه – دوستان و خانواده شامل آن مي‌شوند – مي‌دانند كه در اين ساعات نبايد مزاحم من شوند." داشتن يك خط تلفن جداگانه براي تماس‌هاي كاري زندگي را آسان‌ترخواهد كرد . يا شماره‌ي موبايل خود را براي كار اختصاص دهيد و تلفن خانه را پاسخ ندهيد (يا بالعكس). اگر در ساعت كاري تلفني شخصي داشتيد، از تماس‌گيرنده بخواهيد كه در زماني مناسب‌تر و مشخص با شما تماس بگيرد. بدون احساس شرم يا گناه در مورد كارتان جدي باشيد. اگر كارتان را جدي نگيريد، هيچ‌كس ديگر هم كار شما را جدي نخواهد گرفت.

 

چطور مي‌توانم با انزواي بالقوه‌ي كاركردن تنها در خانه و مراقبت از فرزندانم كنار بيايم ؟

احتمال زيادي وجود دارد كه با كمبود ارتباط انساني مواجه نشويد. به ياد داشته باشيد كه اگر به يك گروه همكاري پيوسته باشيد، با بسياري از دوستان‌تان كه براي مراقبت از بچه‌ي شما خواهند آمد و والدين ديگر برخورد خواهيد داشت. اگر كارتان با ديگران سروكار ندارد، به پيوستن به سازمان‌هاي حرفه‌اي، برنامه‌ريزي صرف شام با همكاران، شركت در گروه‌هاي والدين يا گروه‌هاي بازي، يا گذراندن كلاس‌هاي ورزشي يا مربوط به حرفه‌تان فكر كنيد. بسياري از والدين خانه دار پي‌برده‌اند كه انزوا مشكل نيست – مشكل اينجا است كه هيچ وقت تنهايي ندارند. به گفته‌ي آيرين فاكيولو، آرشيتكتي از ورمونت "براي خود زمان بگذاريد؛ بين كار و مراقبت از بچه‌ها، فراموش كردن نيازهاي خود كار ساده‌اي است، با اين وجود بسيار مهم است كه اين‌كار را نكنيد." حالا كه شما در برنامه‌ريزي كاري، خانواده و مسئوليت‌هاي خانوادگي به درجه‌ي استادي رسيديد، مطمئن شويد كه براي خود نيز وقتي را در نظر گرفته باشيد.

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 2687
  • بازدید دیروز: 3124
  • بازدید کل: 4548042