Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

20 نکته در مورد روش های غلبه بر شکست و ناکامی تحصیلی

20 نکته در مورد روش های غلبه بر شکست و ناکامی تحصیلی

1-بپذیرید که ناکامی بخشی از زندگی است . شکست ها و ناکامی ها ما را قوی تر می سازند به شرط آنکه اهمیت و ارزش آنها را دریابیم . شکست ها و ناکامی ها پلی هستند برای پیروزی ها و موفقیت های بدی به شر آنکه از آنها گذر کنیم. به شرط آنکه اهمیت و ارزش آنها را در یابیم. به شر آنکه جرات و شهامت روبروشدن با آنها را در خود به وجود آورده و بتوانیم آنها را بدون بهانه و بدون هر گونه قید و شرطی بپذیریم.

2- ناکام شدن یا شکست تحصیلی خوردن یعنی نمره نگرفتن ،یاد نگرفتن یا نتیجه مورد نظر را به دست نیاوردن . این مسئلله است. ناکامی و شکست تحصیلی یک مصیبت ،یک فاجعه ،یک ناتوانی یا یک بلا نیست که راه حل نداشته باشد . بلکه مسئله ای است که راه حل های خاص خودش را دارد.

3- ناکامی و شکست تحصیلی برای هر فرد می تواند معنایی متفاوت از دیگری داشته باشد . مثلا دانش آموزی دست نیافتن به مدال طلای المپیاد ادبی یا شیمی را ناکامی تقی کرده و دیگری تجدید شدن در درس ادبیات یا شیمی برایش شکست و ناکامی به حساب می آید . یکی شاگرد دوم شدن را ناکامی می داند و دیگری رد شدن در یک پایه ی تحصیلی را ناکامی می داند . بنابراین با خودتان خلوت کرده و ماک موفقیتتت و شکست ،ناکامی و کامیابی را معین کنید.

4- یادتان باشد که برای ناکامی و شکست هر تعریفی که داشته باشید مهم نیست مهم آن است که این امر برای همه تلخ و خوشایند است. حس بدی را در ما ایجاد می کند. با احساس تان کنار بیایید . آن را بشناسید . آن را بپذیرید و به شکل های دیگر واکنش نسبت به این موضوع بیاندیشید.

5- افراد مختلف نسبت به ناکامی و شکست واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند . برخی ناراحت و عصبانی می شوند . تعدادی سعی می کنند علت ناکامی و شکست خود را به گردن دیگران بیاندازند مثلا این که دبیر یا معلم سوالات سختی داده بود یا دبیر بد تصحیح کرده یا خصومت شخصی با من دارد یا اصلا بلد نیست درس بدهد و... برخی دیگر ا افراد در برابر ناکامی های تحصیلی به ویژه اگر یک یا دو بار تکرار شود به این نتیجه می رسند که من استعداد خواندن یا یادگیری ریاضی یا عربی یا شیمی یا مثلا فیزیک یا تاریخ را ندارم . این هم نوعی واکنش است. واکنشی که هم سلب مسئولیت از خود کرده و هم توجیه مناسبی برای ناکامی های احتمالی بعدی.

6- متاسفانه دیده می شود که برخی از دوستان نسبت به این مسئله به مرحله ی درماندگی آموخته شده می رسند درماندگی آموخته شده یعنی اینکه به این نتیجه می رسند که تلاش و کوشش آنها هیچ نقشی در تغییر سرنوشت تحصیلی شان ندارد. آنها فکر می کنند که چه فرق می کند چه من بخوانم یا نخوانم باز هم نمی توانم مثلا نمره بیست بگیرم یا نمره قبولی بیاورم یا.... اگر خدای ناکرده شما در این مرحله قرار دارید لازم است بدانید که همکاری یک روانشناس یا مشاور متخصص در این رشته می تواند به شدت به شما کمک کند و مشکل شما را حل کند در غیر این صورت این وضعیت خطرناکی است که تیشه به ریشه انگیزه ها و استعدادهای شما می زند.

7- ناکامی و شکست تحصیلی می تواند درهای موفقیت و سعادت را به روی شما بگشاید اگر ارزش آن را دریابید و به جای برخورد منفعلانه با آن روش های غلبه و پیشگیری از روببرو شسدن با چنین پدیده ای را به کار ببندید. آن شکستی که فته می شود پل پیر.زی است زاییده چنین شرایطی است.

8- برای پرهیز از ناکامی و شکست تحصیلی به افرادی که می توانند الگوی موفقی از نظر شما تلقی گردند نگاه کنید . به آنها برچسب منفی پرکار و خرخوان نزنید . نگویید من هم اگر مثل او خرخوانی می کردم از او بهتر می شدم. یادتان باشد این برچسب های منفی برخاسته از نوعی حسادت و ناتوانی و عصبانیت است. به جای این صفات منفی چرا به آنها به چشم اقرادی با اراده و باپشتکار و با برنامه و هدفمند نگاه نکنیم.

نگاه منفی شما به افراد موفق یکی از عواملی است که باعث می شود شما بارها و بارها طعم تلخ ناکامی و شکست را چشید . زیرا به راه حل درستی و الگوی صحیحی برای فرار از این موقعیت دست پیدا نمی کنید داشتن یک الگوی موفق همواره می تواند نیروی خوبی را در ما برای کسب موفقیت ها و پیروزی های بعدی ایجاد کند . به خاطر داشته باشید که شکست پایان عمر ورزشی یک ورزشکار حرفه ای نیست. شکست تحصیلی نیز می تواند چنین باشد به شرط آن که ما نیز مثل همان ورزشکار حرفه ای عمل کنیم یعنی تمرین بهتر و بیشتر.

9- برای غلبه بر ناکامی های تحصیلی و یا پیشگیری از روببرو شدن با آن لام است در عادات خودمان تجدید نظر کنیم. گاهی عادات غلط و بازدارنده مانع رسیدن فرد به پیروزی و موفقیت می شوند . مثلا ساعتها پای اینترنت نشستن یا سساعت ها تماشای تلویزیون و ماهواره و بازی کردن با کامپیوتر و ور رفتن به تلفن همراه و.... بدون شک مانعی عمده در راه رسیدن شما به موفقیت است . عادت به نداشتن برنامه ،برنامه ریزی نداشتن برای درس خواندن ،عادت به خواندن در شب های امتحان ،عادت نداشتن به اینکه درس های هر روز را همان روز بخوانیم . عادت ه استفاده و پناه بردن به دیگران برای انجام تمرین ها و تکلیف ها و ده ها مورد دیر همه و همه نیاز به بازنگری جدی را در ما ایجاد می کنند. زیرا همه ی شما استعداد لازم و کافی را درید اما عادات غلط مان بهره وری از استعدادتان می شود.

10یکی دیگر از راه های غلبه بر ناکامی و شکست تحصیلی این است که شجاع باشید . افراد افرادی هستند که در موقعیت های خطرناک و ترسناک بدون واهمه و ترس و فقط بر اساس اعتماد به نفس بالایی که دارند وارد میدان می شوند.

11- برای موفقیت به این فرمول توجه کنید در هر نقطه ای از این میدان جنگ که قرار گرفته اید از همان جا از خودتان را آغاز کنید . یعنی فعلا هیچ کاری به درس های گذشته نداشته باشید. از همین جا و همین امروز آغاز کنید . از این به بعد هر درسی را که داده می شود خوب بخوانید . خوب تمرین کنید . خوب گوش کنید ،خوب بهممید و هرکار دیگری را که لازم است انجام دهید .یادتان باشد جلوی ضرر را از هرجا که بگیرید نفع است . این روح پیامی است که باید آن را دریابید . بعد از این مرحله شروع کنید به تدریج و در هر زمانی که بدست می آورید درس های قبلی ای که خوب فرانرفته اید را بازخوانی و باز تمرین کردن. بربای این کار می توانید از یک روانشناس یا مشاور متخصص کمک بگیرید یا اینکه خودتان برنامه ریزی کنید . اما اگر اسیر گذشته های خود شوید هرگز رشد نمی کنید . اینکه بگویید چه فایده من پایه ی ریاضیاتی ام ضعیف است هیچ مشکلی را حل نمی کند.

12-یک فرمانده هر چقدر هم که شجاع باشد به تنهایی نمی تواند در یک میدان با یک لشگر بجنگد. او نیاز به سربازانی متعدد دارد که بتواند آنها را فرماندهی کند و ا نیروی آنها در جهت رسیدن به پیروزی کمک بگیرد . امروز تو می توانی فرمانده این میدان نبرد باشی سربازان خود را شناسایی کن . آنها را به کمک فرا بخوان.

13- کمک خواستن ،سئوال کردن ،مسیر موفقیت را جستجو کن . آدرس پیروزی را پرسیدن ،راهنمایی های دیگران را چون چراغی فرا راه خود قرار دادن یکی دیگر از روش های غلبه بر ناکامی و شکست تحصیلی است .برای رسیدن به موفقیت غرور نداشته باشید ،خجالت نکشید . احساس حقارت و کوچکی نکنید . باافتخار بپرسید و راهنمایی بگیرید از تجربیات دیران استفاده کنید . نگویید خودم می دانم . اگر می دانستید که با مشکل ناکامی تحصیلی مواجه نمی شدید به هر قیمتی که شده از دیگران کمک خواهید که مشک تان حل شود . اصلا رودربایستی نکنید . اشکالاتتان را پیدا کنید ،در عاداتتان بازنگری کنید .

14- اشتباه کردن ،لازمه ی زندگی کردن است . اشتباه کردن یکی از ساده ترین راه ها برای رسیدن به موفقیت است . اشتباه کردن جزء جدایی ناپذیر یادگیری است . از اشتباهاتمان درس بگیریم . اگر درس ها را روز به رو نمی خواندیم از هم اکنون تغییر رویه بدهیم .اگر برنامه ریزی نداشتیم از امروز رنامه ریزی کنیم اگر به قدر کافی تمرین نمی کردیم تمریناتمان را افزایش دهیم. اگر سرکلاس دل به درس نمی دادیم از امروز سر تا پا گوش باشیم .

15- انگیزه های خودتان را تغییر دهید . این طلایی ترین کلید موفقیت است . انگیزه های یک فرد ناکام آسیب دیده و آسیب پذیر است . بنابراین تلاش کنید انگیزه هایی را در خودتان برای رسیدن به موفقیت بیدار کنید که پشتیبان مطمئنی برای غلبه بر ضعف های درسی و ناکامی های تحصیلی تان باشد . برای این منظور یک بار دیگر به بخش انگیزه مراجعه کنید و آن را مورد مطالعه قرار دهید.

16-مواجه شدن با موقعیت هایی که آدمی در آنها تجربیاتی جز ناکامی و شکست نداشته باعث می شود که ما هیچ گونه علاقه ای به روبرو شدن مجدد با این موقعیت را نداشته باشیم . بنابراین طبیعی است دانش آموزی که چندین بار درامتحان ریاضی یا عربی یا ادبیات نمره خوبی نگرفته علاقه چندانی به این دروس هم نداشته باشد. اما راهکاری که افراد شکست خورده در این موضوع ناخودآگاه انتخاب می کنند راهکار درستی است فرار از روبرو شدن با مسئله هرگز به حل مسئله نخواهد انجامید این همان نکته ای است که ما می توانیم آن را بفهمیم . برای روبرو شدن با مسئله باید در خودمان تولید  انگیزه کنیم . باید علاقه ایجاد کنیم باید تلاش کنیم گه مقهور موقعیت نشویم . باید روش های غلبه بر مشکل را پیدا کنیم. اطمینان داشته باشید که اگر بخواهید می توانید موفق شوید.

17-اطمینان داشته باشید که اگر بخواهید می توانید موفق شوید . این جمله یعنی نیاز به خودباوری داشتن که اساس هر موفقیتی است . من اگر در درس یا دروسی ناکام شده باشم برای موفق شدن لازم است که هاله ی ترس و عدم اعتماد به نفس را از خودم دور کنم. به خودم بقبولانم که من می توانم و قطعا موفق خواهم شد.

18- بخاطر داشته باشید که برخی از ناکامی ها در نظر فرد ناکام شده ناکامی است در حالی که از دید دیگران مکن است ناکامتلقی نشود. مثلا دانش آموزی ممکن است گرفتن 19/5 را ناکامی بداند در حالی که این نمره از دید بسیاری دیگر از دانش آموزان ناکامی تلقی نمی شود.بنابراین نسبی بودن ناکامی را باید در نظر داشتته باشیم . دانش آموزی گرفتن نمره 10 و قبولی را ممکن است موفقیت تتلقی کند و کاملا خوشحال باشد اما دانش آموز دیگری برای اینکه نتوانسته 20 بگیرد ممکن است ساعت ها گریه کند.

19-گاهی موفقیت های کمرنگ امروز هموار کننده راه شکست های بزرگترفردا خواهند بود. بنابراین هر موفقیتی الزاما موفقیت نیست و می تواند ناکامی تلقی گردد این مسئله را به وضوح در آزمون های رقابتی ملی مثل کنکور می توانید ملاحضه کنید. در امتحان های نهایی یا کنکور افرادی که مثا در آزمون های قبلی خود با نمرات 10 یا 12 قبول می شدند شانس زیادی برای ناکام شدن دارند . چرا که پایه درسی شان ضعیف است. بنابراین خوشحالی دیروز آنها اصلا تضمینی برای تداوم شادی و خوشحالی آنها برای فردا نخواهد بود.

20- یکی از راه های غلبه بر ناکامی و شکست تحصیلی آن است که همواره در خط مقدم جبههد6 آافمافنالد ئلائداآن است که همواره در خط مقدم جبهه ی موفقیت و شکست از خودتان دفاع کنید. یعنی هر امتحانی که می دهید بلافاصله آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

 

                                                                     

 

 

 

 

 

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 493
  • بازدید دیروز: 1451
  • بازدید کل: 5036275