Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

والدين کودک خلاق

والدين کودک خلاق

مهمترين نقشي که والدين در تربيت کودکان خود مي‏توانند، ايفا نمايند پرورش توانايي خلاقيت در آنها است.

خلاقيت در پرورش کودکان عامل بلامنازع کليه پيشرفت‏هاي بشري است. بسياري از انديشمندان معتقدند خلاقيت و سلامت روح و روان در کودکان همراه و همگام هم هستند. مهمترين عامل ايجاد خلاقيت در کودکان انگيزه است. استعداد، ويژگي‏هاي شخصيتي، مهارت، به والدين و اطرافيان کودک نشان مي‏دهد که کودک چه کاري مي‏تواند انجام دهد ولي انگيزه به کودک نشان مي‏دهد که چه کاري انجام خواهد داد. آنچه مهم است پرورش خلاقيت در کودکان انطباق انگيزه‏ها با استعداد و مهارت‏هاي کودکان است و پرورش انگيزه و مهارت در خلاقيت بسيار کارساز است.

تمام کودکان مي‏توانند خلاق باشند و اين والدين کودک مي‏باشند که بايد بهترين راه استفاده از انرژي خلاق را به کودک خود نشان دهند و بياموزند. در محيط اجتماعي کودکان چه در منزل و چه در مدرسه، تربيت روحيه خلاق در کودکان بسيار حايز اهميت است. اين که مراحل فرآيند خلاقيت در کودکان چگونه سپري مي‏شود و اهميت انگيزه خلاقيت در کودکان چيست، از جمله ويژگي‏هاي مهم و مسايل اساسي رشد و پرورش کودک است. خلاقيت در کودکان داراي دو ويژگي مي‏باشد که با داشتن اين دو ضابطه مي‏توان به نمود خلاقيت در کودکان پي برد.

براي آنکه خلاقيت در کودکان پويا و زنده بماند، بايد به کودکان آزادي زيادي بدهيد و به آنها به عنوان يک فرد احترام بگذاريد.

الف- کار خلاق در کودک با کارهايي که کودک قبلاً انجام داده و تمام چيزهايي که قبلا ديده يا شنيده متفاوت باشد.

ب- دوم آنکه فقط نبايد متفاوت باشد بلکه بايد صحيح بوده و در جهت رسيدن به يک هدف مفيد باشد. به طريقي که براي کودک جذاب يا معني دار باشد، در واقع علامت خلاقيت در اعمال و رفتار کودکان تازگي و مناسب بودن آن کار مي‏باشد در تشريح اين دو معيار، مفهوم تازگي آن کاملاً ساده است. رفتار کودک نمي‏تواند فقط تقليد يا گزارش چيزي که قبلاً ديده است باشد يعني در محدوده رفتاري کودک بايد تا حد زيادي تازه باشد. به منظور قضاوت درباره تازگي کار کودک، والدين او بهترين قاضي مي‏باشند. بسيار مناسب بوده پر دردسرتر است اين واژه به منظور رد کردن رفتارهايي که صرفا عجيب هستند مورد استفاده قرار مي‏گيرد اما اين مفهوم بي‏ثبات است و نبايد به آن خيلي تکيه کرد.

خلاقيت کودکان در هر زمينه‏اي که باشد به سه چيز بستگي دارد.

1- مهارت در همان زمينه

2- مهارت‏هاي کار و تفکر خلاق

3- انگيزه ذاتي

بعضي از عناصر خلاقيت فطري مي‏باشد، بعضي به يادگيري و تجربه بستگي دارد و بعضي به محيط اجتماعي مربوط مي‏شود. بزرگترين کمک والدين به کودکان‏شان در پرورش خلاقيت، کمک به آنها در يافتن و گسترش نقطه تلاقي خلاقيت مي‏باشد. يعني جايي که استعدادها، مهارت‏ها و علايق آنها به يکديگر متصل مي‏شوند. آنچه مهم است بدانيم، استقلال در تصميم‏گيري کودکان است که منجر به انگيزه مي‏گردد. براي آنکه خلاقيت در کودکان پويا و زنده بماند، بايد به کودکان آزادي زيادي بدهيد و به آنها به عنوان يک فرد احترام بگذاريد. از نظر عاطفي در حد اعتدال به کودکان نزديک شويد و بر روي ارزش‏هاي اخلاقي نه قوانين خاص تاکيد نماييد. لازم است والدين بدانند که از طريق عوامل زير مي‏توانند خلاقيت را در کودک خود برانگيزند. دادن آزادي، احترام، اعتدال در محبت و روابط عاطفي، اعتقاد به ارزش‏ها، نه وضع قوانين رنگا رنگ البته، قدرداني از خلاقيت از جمله عوامل تقويت کننده خلاقيت در کودکان است. در اين ميان، والدين مي‏توانند با ترغيب کودکان خود به انجام فعاليت‏هاي متنوع آنان را ياري دهند تا عميق‏ترين علايق خود را کشف نمايند. کودکان معمولاً بدون دخالت والدين سعي مي‏نمايند فعاليت‏هاي خود را تدبير نمايند و تدبير خود ساخته در کار کودک قطعاً خلاقيت او را به همراه دارد. والدين کودک خلاق نسبت به برخورد خود با کودکان‏شان داراي شيوه‏ها و روش‏هاي گوناگون مي‏باشند.

محل تقاطع خلاقيت در کودکان منطقه‏اي است که مهارت‏ها و علايق کودک روي هم قرار گيرد و منطبق مي‏گردد.

والدين کودک خلاق براي عقايد و ابراز افکار کودکان خود احترام قايل مي‏باشند.

والدين کودک خلاق از کاوش و سوال کودک خود خسته نمي‏شوند و اجازه کنجکاوي به او مي‏دهند.

والدين کودک خلاق به او اجازه مي‏دهند بسياري از تصميمات را خودش اتخاذ کند.

والدين کودکان خلاق از نظر فکري بسيار کمک حال کودکان‏شان مي‏باشند. همراه کودکان‏شان با دقت به دنيا نظر مي‏افکنند و درباره آن با کودک صحبت مي‏نمايند. البته به شيوه اي بسيار ظريف و ماهرانه با يک عدم توافق مسالمت‏آميز با آنها به بحث مي‏پردازند

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 332
  • بازدید دیروز: 2246
  • بازدید کل: 5174418