Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و پرسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران

Email: TestIQir@gmail.com

تلفن دفتر مرکزی: 88633815-021

 

 

مراحل رشد کودک(6 تا 7سالگی)

مراحل رشد کودک(6 تا 7سالگی)

از سن 6 تا 7 سالگي به بعد در کودکان تغييرات قابل ملاحظه اي پديد مي آيد. بدين معني که کودک از لحاظ جسمي به طور مرتب رشد کرده و کم کم قدرت لازم را براي رفع احتياجاتش کسب مي کند حرکات و رفتارهايش از پختگي خاصي برخوردار مي شود و از لحاظ عاطفي، رواني و ذهني هم رشد مي کند.

يکي از ويژگي هاي شناختي اين سنين،این است که خودمحوري سال هاي قبل در اين سنين کم تر مي شود. خودمحوري يعني اين که او به دشواري مي تواند تصور کند امور از ديدگاه ديگران چگونه است مثلاً چون مي خندد همه بايد بخندند. نمي تواند تصور کند مسئله اي که او به آن مي خندد ممکن است براي والدين يا ديگران خنده دار نباشد. اين ويژگي (خودمحوري) در سنين دبستان نسبت به قبل کم تر مي شود.

ويژگي ديگر در این دوره سنی، بازگشت پذيري است. کودک مي تواند در اين سنين عمليات ها را به شکل معکوس انجام دهد. مثلاً يک گلوله خمير را دوباره به شکل يک کرم دراز در مي آورد و سپس مي تواند اين عمليات را معکوس کند و کرم دراز را به شکل گلوله خمير درآورد.

یکی از رویدادهای مهم زندگی کودک که در 7 سالگی اتفاق می افتد،تجربه مدرسه و یادگیری خواندن و نوشتن است که موفقیت یا عدم موفقیت در این امر می تواند به تقویت اعتماد به نفس کودک و یا از بین بردن اعتماد به نفس او اثر گذار باشد.

در شش تا هفت سالگی کودک شما قادر است که:

به تنهایی همه نیازهای خود را در محیط هایی مانند مدرسه و مهمانی برطرف کند.

در گروه های دوستانه شرکت کند و با همسالانش ارتباط خوبی برقرار کند.

ویژگی خود محوری در او کم کم از بین می رود.

به مفهوم بازگشت پذیری پی ببرد و بر پایه همین مفهوم بسیاری از مسائل ریاضی را می تواند حل کند.

بازی های پیشنهادی برای کودکان شش تا هفت سال:

بازی پیشنهادی اول بازی "چارمینو "است، یکی از بازی های خوبی که برای آموزش ریاضی و هم چنین عملیات برگشت پذیری برای کودکان دبستانی و به خصوص 7 ساله ها می توان پیشنهاد داد. چارمینو علاوه بر تقویت هوش ریاضی و سرعت تفکر، مهارت در انجام چهار عمل اصلی در ریاضیات را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد

یکی دیگر از بازی های پیشنهادی بازی "پینگو" است، یک بازی دو نفره هیجانی و آموزشی برای تقویت دست ورزی کودکان و دقت و تمرکز آنها که به تخلیه هیجانی کودکان نیز کمک می کند. این بازی دو نفره شامل یک پنگوئن کوچولو، ۴۰ قطعه پنج‌ضلعی آبی و سفید (۳ قطعه اضافی است)، یک عقربه‌چرخان، یک صفحه‌ی بازی همراه با ۴ پایه و دو چکش پلاستیکی است. ابتدا صفحه‌ی بازی را به پشت می‌خوابانیم و ۳۷ قطعه پنج‌ضلعی را که نقش قطعات یخ را بازی می‌کنند در آن می‌چینیم. پایه‌ها را هم به آن اضافه کرده، آن را برمی‌گردانیم. سپس پنگوئن کوچولو را در وسط قطعات می‌گذاریم. حال هر یک از بازیکنان به نوبت، عقربه چرخونک را با ضربه‌ی انگشت اشاره می‌چرخاند و به دستور آن عمل می‌کند. اگر نوک عقربه روی یک قطعه بایستد، بازیکن باید یک قطعه یخ به همان رنگ را با چکش بزند تا بیفتد. اگر روی دو قطعه بایستد از هر رنگ دو قطعه را می‌اندازد و اگر عقربه روی علامت ممنوع بایستد، یک دور بازی نمی‌کند. بازی به همین شکل ادامه می‌یابد تا یک نفر پنگوئن را بیندازد.

بازی دیگری که به افزایش دقت و تمرکز و سرعت عمل کودکان اوایل دبستان کمک می کند و در ضمن هیجان زیادی هم در بازیکنان ایجاد می کند بازی" تر دست" است.مجموعه‌ی چهار نفره شامل ۴ چکش لیوان‌دار، 24 لیوان رنگی (در ۶ رنگ مختلف)، یک لیوان سفید، ۲۰ کارت الگو و راهنمای بازی است. هدف از این بازی افزایش دقت و تمرکز و سرعت عمل بازیکنان است و به این صورت انجام می‌شود که بازیکنان باید با دیدن کارت چینش، لیوان‌های رنگی را به همان ترتیبی که در کارت وجود دارد با چکش لیوان‌دار خود بردارند. با انجام این بازی کودکان با مفهوم ترتیب نیز آشنا می‌شوند.

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 2098
  • بازدید دیروز: 3608
  • بازدید کل: 3309411

دریافت کد فیدخوان