Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و باسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران
88633815 - 021

مقایسه نقاشی کودکان طلاق در برابر کودکان عادی

مقایسه نقاشی کودکان طلاق در برابر کودکان عادی

ترسیم خطوط راست که بر خطوط منحنی در نقاشی غالب است ،بیانگر بازداری روانی کودک و ریخت تعقلی کودک می باشد ،در نقاشی کودکان طلاق که دارای آسیب پذیری روانی بیشتری نسبت به کودکان عادی هستند بیشتر مشاهده می شود. ترسیم خطوط منحنی بیانگر ریخت حسی که یک ریخت ارتجالی و سرزنده است می باشد که پیش بینی می شود در کودکان غیر طلاق غالب باشد اما در کودکان عادی نیز عدم مشاهده این امر می تواند به عواملی از جمله وضعیت اقتصادی کودکان و درگیری آنها در مشکلات مالی و به تبع آن اثر گذاری آن در روابط افراد خانواده با یکدیگر باشد.

درصد بالایی از کودکان طلاق نسبت به کودکان غیر طلاق خود را در نقاشی خانواده حذف کرده اند .

بطور قابل ملاحظه ای حذف اعضای خانواده در نقاشی خانواده ی کودکان طلاق در مقایسه با کودکان غیر طلاق بیشتر بوده.

کودکان طلاق نسبت بیشتری از بقیه در نقاشی یک یا چند شکل را از بقیه جدا ترسیم می کنند.

زیرا کودک این شکل ها ی جدا از هم ترسیم شده را به عنوان بخشی از یک خانواده واحد درک نکرده و یا اینکه در برقراری ارتباط با اعضاء دیگر خانواده دارای مشکل است .

همه کودکان طلاق در نقاشی به ترسیم نشانه های منفی احساسات از طریق صورت پرداختند ولی هیچکدام از کودکان غیر طلاق ویژگی نقاشی “ترسیم نشانه های منفی احساسات از طریق صورت “را نداشتند.

کودکان پسر طلاق با کودکان دختر طلاق از لحاظ نوع والدی که بزرگتر رسم می کنند با هم متفاوتند.”دختران طلاق” نسبت به پسران طلاق به نسبت بیشتری شکل مادر را در اندازه ای بزرگ ترسیم می کنند و” پسران طلاق” نسبت به گروه دختران طلاق به نسبت بیشتری پدر را در اندازه بزرگ ترسیم می کنند

از نظر ترتیب ترسیم کودکان عادی و طلاق،والد هم جنس خود را اول نقاشی می کنند.

گروه بیماران مبتلا به اسکیزو فرنیا در نقاشی آدمک با افراد عادی در حذف عضو،جایگزینی نادرست ،اندازه های غیر متعارف ،تغییر دادن شکل اندام ها ،تناسب نادرست اندامها ،اشکال هندسی برای ترسیم ، شفافیت تصویر،جای نادرست تصویر در صفحه ، جنس تصویر و نمره آزمون گودیناف تفاوت دارند.

کودک وقتی که شکل ادمی را می کشد ،قبل از هر چیزی شکل خود و یا درکی را که از بدن یا تمایلاتش دارد ، بیان می کند.در زیر به طور خلاصه نماد های اصلی اندام ها را نام می بریم :

سر:معرف مرکز شخصیت و قدرت فکری و هوشی و عامل اصلی کنترل فشار های درونی است. کودکان همیشه سر های بزرگ ترسیم می کنند ولی اگر سر زیاد بزرگ باشد ،نشان گر آن است که (من) بیش از حد طبیعی هستم .

صورت :کودکان پرخاشگر جزئیات آن را به حد اغراق آمیزی بزرگ ترسیم می کنند .در حالی که کودکان خجالتی ،جزئیات را از نظر می اندازند و فقط دایره ی صورت را رسم می کنند. و به ندرت صورتی را از نیم رخ می کشند.

دهان و دندان ها :ممکن است معنی نیاز به مواد خوراکی را نمایان سازد و هم به معنی پرخاشگری و یا در ارتباط با مسئل جنسی است. لب ها که بسته باشد نشان دهنده ی تنش و فشار است و چانه نماد و نشان قدرت مردانگی است.

چشم ها: دنیای درون نقاش و اجتماعی بودن او را نشان می دهد.چون چشم ها ارزش زیبائی دارند ،بنابراین دختر ها و دوست داران هم جنس خود چشم ها را خیلی بزرگ می کشند.

بینی: در بعضی مواقع نشان دهنده ی مشکلات جنسی است.

سایه زدن: در بعضی قسمت های بدن همیشه نشانه ی آن است که مشکل یا مسائلی در قسمت سایه زده وجود دارد.

خانه :معمولا کودک خانه ای معمولی و پیش پا افتاده ترسیم می کند .ولی ضمن بالا رفتن سن کودک ساختمان خانه نیز تکامل می یابد.هنگامی که پدر و مادری از هم جدا شده باشند،خانه به دو قسمت تقسیم می شود و اغلب دارای دو در ورودی است.

خورشید: تصویر خورشید بیانگر امنیت ،خوشحالی،گرما ،قدرت و به نظر بعضی نماد پدر مطلوب است. وقتی رابطه ی پدر و کودک خوب باشد، همیشه خورشید در نقاشی های کودک کامل و در حال درخشیدن است. هنگامی که این رابطه مطلوب نباشد،خورشید در پشت کوه نا پدید است و یا به صورت قوسی در افق دیده می شود.اگر کودک از پدرش بترسد ،خورشید قرمز تند و یا سیاه است.

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 1143
  • بازدید دیروز: 4462
  • بازدید کل: 4533081