Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

چگونه با فرزندانمان صحبت کنيم؟!

چگونه با فرزندانمان صحبت کنيم؟!

خانواده ها با هم فرق دارند . هر خانواده داراي شخصيت هايي متفاوت ، آداب و رسومي مختلف ، طرز تفکر متمايز ، شيوه صحبت کردن خاص خود و برقراري ارتباط با روش خويشتن است .

 

 

خانواده ها با هم فرق دارند . هر خانواده دارای شخصیت هایی متفاوت ، آداب و رسومی مختلف ، طرز تفکر متمایز ، شیوه صحبت کردن خاص خود و برقراری ارتباط با روش خویشتن است . نمی توان گفت کدام یک از این ها نوع مناسب خانواده است اما خانواده از هرگونه که باشد ، خواه سختگیر خواه آسان گیر و خواه خشن یا ملایم، خانه باید محیطی سرشار از عشق ، تشویق و پذیرفتن موجودیت فردی و احساسات آنها باشد تا فرزندان از لحاظ عاطفی احساس سلامت و امنیت کنند .
البته در عین حال ، این مامن باید سرچشمه نباید ها و محدودیت های منطقی باشد . بیشتر ما خواهان خلق چنین فضایی هستیم اما به دلیل استرس های حاکم بر زمان ما ، نیل به چنین جوی روز به روز سخت تر به نظر می رسد .
هر از گاهی بهتر است افکارمان را متمرکز کنیم و در مورد تغییراتی که در جهت بهبود فضای عاطفی خانواده می توانیم انجام دهیم بیندیشیم .
مراقب آنچه به زبان می آوریم باشیم :
طرزصحبت کردن ما با فرزندانمان بخشی از فضای عاطفی خانواده است . علاوه بر این که باید به آنها فرصت هایی داد تا در ابراز احساساتشان آزاد باشند ، باید مراقب آنچه که می گوییم و نحوه بیانمان باشیم .
اغلب فراموش می کنیم که کودکان چقدر انتقادهای والدین را به دل میگیرند و چقدر این انتقاد ها بر احساساتشان در مورد خودشان اثرگذار است .
" مارتین سلیگمن " روانشناس مشهور دریافته که وقتی والدین دائما کودک را به شیوه ای اغراق آمیز سرزنش می کنند ، خجالت زده می شود و از لحاظ عاطفی عقب می کشد .
به تفاوت بین دو جمله زیر دقت کنید :
" علی اتاق تو همیشه ریخت و پاشه . عجب بچه کثیفی هستی . "
" علی امروز اتاقت خیلی به هم ریخته اس . قبل از این که بری بیرون باید اتاق رو جمع و جور کنی ."
یک جمله حاکی از این است که علی نمی تواند هیچ کاری را درست انجام دهد و دیگری به او می گوید که دقیقا چه کاری باید انجام دهد تا همه چیز روبه راه شود و او بتواند رضایت والدینش را جلب کند .
مراقب آنچه می گوییم و چگونه گفتن خود باشیم.

ارسال نظر

دریافت کد فیدخوان