Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و پرسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران

Email: TestIQir@gmail.com

تلفن دفتر مرکزی: 88633815-021

 

 

كمبود اين ويتامين از رشد قدی كودكان می‌كاهد!!

كمبود اين ويتامين از رشد قدی كودكان می‌كاهد!!

 
-كمبود متوسط تا شديد ويتامين A مانع رشد مطلوب قدي كودكان مي‌شود و مصرف آن در سنين رشد ضروري است.


-شروع رشد از دوران جنيني آغاز مي‌شود. پس بايد براي رسيدن به قد بلندتر، از دوران بارداري مراقبت از رشد كودك را آغاز كنيم. در دوران بارداري تغذيه مادر تأثير زيادي بر قد كودك متولد شده دارد.


- به طوري كه مشخص شده است مصرف ناكافي ريزمغذي‌ها و استعمال دخانيات در دوران بارداري به رشد ناكافي و كم‌وزني كودك در هنگام تولد منجر مي‌شود. مصرف غذا در حد متعادل و مناسب از تمام گروه‌هاي غذايي براي دستيابي به رشد قدي مناسب از اهميت به سزايي برخوردار است.


-قد متوسط براي پسران شامل ميانگين قد پدر و مادر به‌علاوه 6،5 سانتي متر و براي دختران ميانگين قد پدر و مادر منهاي 6،5 سانتي متر است.‌ براي رشد هر فرد يك دامنه يا محدوده وجود دارد. به عبارتي مرزهاي بالايي و پاييني براي قد هر فرد وجود دارد كه از پيش براي هر فرد تعيين شده است.


- بايد توجه داشت كه براي حركت از مرز پاييني به مرز بالايي محدوديت زماني وجود دارد كه نقطه شروع آن از ابتداي بارداري است كه نتيجه آن قد و وزن مطلوب در هنگام تولد خواهد بود و نقطه پاياني آن همزمان با بسته شدن صفحات رشد خواهد بود. وي گفت: عوامل تغذيه‌اي كه باعث رشد مي‌شود را مي‌توان به درشت مغذي‌ها مانند مواد قندي، چربي‌ها و پروتئين‌ها كه انرژي لازم براي سوخت و ساز بدن را تأمين مي‌كنند تا عوامل ساختماني و ريزمغذي مانند انواع ويتامين‌ها و مواد معدني مانند كلسيم، روي و منيزيم نام برد.


-: سبزي‌ها و ميوه‌ها، انواع ويتامين‌ها و مواد معدني به خصوص پيش‌سازهاي ويتامين A در رژيم غذايي ضروري است و كمبود متوسط تا شديد ويتامين A مانع رشد مطلوب كودكان مي‌شود.


- منابع سرشار از ويتامين A عبارتند از اسفناج، زردآلو، طالبي و دريافت كافي كلسيم كه به ويژه در دوره رشد طولي استخوان‌ها بسيار حايز اهميت است. بنابراين تغذيه با شير، ماست، پنير و انواع كلم را بايد به نوجوانان پيش از رسيدن به سن بلوغ توصيه كرد.

 

ارسال نظر

دریافت کد فیدخوان