Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

ساخت چسبی جالب با الهام از پای حشرات

ساخت چسبی جالب با الهام از پای حشرات

دانشمندان موسسه جانورشناسي دانشگاه کيل آلمان با الهام گرفتن از حشرات موفق به ابداع نوعي نوار چسب شده اند که مي توان آن را هزاران بار مورد استفاده قرار داد، بدون اينکه خاصيت چسبندگي خود را از دست بدهد. اين محققان با مطالعه شيوه بالا رفتن حشرات از ديوار با استفاده از موهاي ريز پاهايشان موفق به ساخت چسبي بر اين اساس شده اند.

آنها يک چسب سيلکوني با طرحي شبيه موهاي ريز ساخته اند که قدرت زيادي برخوردار بوده و حتي يکي از محققان خود را با آن از سقف آويزان کرد.

کليد اين توانايي منحصر به فرد حشرات در باالا رفتن از ديوار اين حقيقت است که موهاي بسيار آنها از نوک هاي مسطحي برخوردار بوده که مي توانند براي تماس حداکثر با سطح خد را گسترش دهند.

به گفته استانيسلاو گورب، محقق ارشد اين پروژه، مورد اصلي براي چسبندگي خوب، داشتن تماس کامل با سطح بوده که حشرات به دليل داشتن چندين نقطه تماس مي توانند با هر سطحي خود را مرتبط کنند.

جدا کردن نوار چسب ساخت اين تيم از سطح حداقل دو برابر سخت تر از يک نوار چسب صاف با همين مواد است. همچنين از اين چسب مي توان در زير آب استفاده کرد و اين ماده هيچ چسبندگي از خود بر روي سطح باقي نخواهد گذاشت.

چسب هاي الهام گرفته زيستي از کاربري هاي تجاري بالقوه زيادي از روباتهاي جستجوگر بالارو تا دستگاههاي جدا و سوار کن صنعتي برخوردار هستند.

 

  • منبع: www.asemoni.com
  • تاریخ: شنبه 22 بهمن 1390 - 19:40
  • نویسنده:
  • صفحه: عمومی
  • بازدید: 1053

ارسال نظر

دریافت کد فیدخوان