Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و پرسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران

Email: TestIQir@gmail.com

تلفن دفتر مرکزی: 88633815-021

 

 

دليل نام مرورگرهای اينترنتی مشهور

دليل نام مرورگرهای اينترنتی مشهور

در تمامي روز و هر روز هفته فعالند، خواه اين مرورگر اينترنت اکسپلورر، فايرفاکس، گوگل کروم و يا سفري باشد، با وجود اينکه امروزه مرورگرها يکي از مهمترين نرم افزاري کاربردي هستند، ريشه و دليل انتخاب نام آنها به فراموشي سپرده شده است.

به گزارش مهر، با توجه به جايگاه مرکزي که اين نرم افزارها در زندگي انسان دارند، بايد تاريخچه اي نيز در پس ساخت و نامگذاري اين نرم افزارها وجود داشته باشد. “مارتين بيبي” توسعه دهنده نرم افزاري در مايکروسافت تاريخچه اي از انتخاب اسامي مرورگرها را گردآوري کرده است. بعضي از آنها نامي آشکار و واضح دارند، مانند اينترنت اکسپلورر. نام اين مرورگر به خوبي نشان مي دهد که در حال ارائه چه خدماتي است، اما بعضي ديگر از مرورگرها مانند”اپرا” هيچ نشانه اي از خدماتي که ارائه مي کنند نداشته و تنها به دليل زيبا بودن انتخاب شده اند. با استثنا در نظر گرفتن اينترنت اکسپلورر و اوپرا، هيچ يک از اسامي مرورگرهايي که”بيبي” تاريخچه آنها را گرد آوري کرده از شرکت سازنده مرورگرها برگرفته نشده است. براي مثال به نظر نمي آيد کسي منشا نام”سفري” (Safari) را بداند، شايد بخشي از نام اين مرورگر از نام وبلاگي به نام Surfin برگرفته شده باشد، اما اين نام ارتباطي مستقيم با مفهوم جستجو در طبيعت وحشي داشته و به نوعي به مفاهيمي مانند اکتشاف و مسيريابي اشاره اي ضمني دارد.

موزيلا

شايد نامشخص ترين نام در اين ميان نام مرورگر فايرفاکس شرکت موزيلا باشد.”بيبي” داستاني معروف را درباره نامگذاري اين مرورگر بيان مي کند که بر اساس آن نامگذاري اين شرکت و مرورگرش از ترکيب واژه هايي انجام گرفته و هدف نهايي اين شرکت بوده است. بر اساس گزارش ZDnet، ترکيب دو عبارت”Mosaic Killer” (نابود کننده مرورگر موزائيک) و Godzilla به معني قدرتي گودزيلا مانند که مي تواند مرورگر موزائيک را نابود سازد، منجر به ابداع نام Mozilla شده است.

اينترنت اکسپلورر

در سال ۱۹۹۵ داشتن نامي که به افراد ايده اي کلي درباره کارايي يک محصول را بدهد، ايده اي بسيار رايج و محبوب بود. به ويژه که در آن زمان که افراد به تازگي با پديده اي به نام اينترنت آشنا شده بودند و تلاش داشتند به گونه اي خود را درگير آن کنند. اکسپلورر (جستجوگر) براي بيان مفهوم آزادي و امکاناتي که به واسطه استفاده از وب براي افراد به وجود مي آمد انتخاب شده است و با شعار پيشين شرکت مايکروسافت”هدف امروزت چيست؟” در يک راستا قرار داشت.

Netscape Navigator

Navigator اولين مرورگر زندگي بسياري از افراد بود که بر اساس مرورگر موزائيک ساخته شده بود. نام موزائيک نيز به احتمال زياد از اين رو انتخاب شده بود که براي اولين بار امکان نمايش متن و تصوير به صورت همزمان بر روي يک صفحه به وجود آمده بود. Navigator اولين محصول شرکت Netscape پس از زماني بود که اين شرکت نام خود را از”شرکت ارتباطاتي موزائيک” تغيير داد. Navigator (هدايتگر) نيز مانند اينترنت اکسپلورر نامي است که مفهوم آن به عنوان يک مرورگر اينترنتي کاملا واضح است.

فايرفاکس

بيشتر افراد فراموش کرده اند که فايرفاکس از ابتدا به اين نام خوانده نمي شد و در واقع طي گذشت زمان چندين بار دچار تغيير نام شده است. در ابتدا نام آن”فونيکس” بود که به دليل بروز اختلاف با شرکتي هم نام به”پرنده آتشين” (Firebird) تغيير نام داد. اين نام نيز با پروژه اي”منبع باز” هم نام شد، از اين رو پس از مشاوره هاي فراوان با چندين وکيل نام فايرفاکس (نام ديگر پانداهاي سرخ است و هيچ ارتباطي با پرنده هاي افسانه اي ندارد) براي اين مرورگر انتخاب شد.

اپرا

انتخاب اپرا براي نامگذاري يک مرورگر دلايل مختلفي داشته است. مهمترين آن اين است که اپرا در همه جاي دنيا، ايتاليا، روسيه، فرانسه يک معني را مي دهد. دليل ديگر اين است که اپرا تقريبا در همه جاي جهان ريشه هاي تاريخي دارد و همواره با کيفيت و استانداردهاي بالاي هنري سر و کار داشته است، براي مثال اپرا يکي از بي حاشيه ترين هنرها در جهان به شمار مي رود و تمامي هنرمندان در آن از بالاترين سطوح اجتماعي و اخلاقي برخوردارند، دليل سوم نيز سرگرم کننده بودن اپرا است.

کروم

“بيبي” در وبلاگ خود نوشته است که براي انتخاب نام اين مرورگر مشهور و محبوب راي گيري هاي زيادي انجام شده است اما در نهايت نام کروم براي آن پيشنهاد شد و دليل اول اين پيشنهاد اين نام نيز علاقه يکي از طراحان ارشد اين مرورگر به خودروهاي تندرو است. به تدريج استفاده از اين نام براي مرورگر گوگل رواج پيدا کرد زيرا طراحان آن به اين نام عادت کردند و اين نام را با سرعت بالاي مرورگر مرتبط مي دانستند.

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 1671
  • بازدید دیروز: 2142
  • بازدید کل: 3511165

دریافت کد فیدخوان