Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و پرسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران

Email: TestIQir@gmail.com

تلفن دفتر مرکزی: 88633815-021

 

 

اولین آينه تلسکوپ عظيم ماژلان ساخته شد

اولین آينه تلسکوپ عظيم ماژلان ساخته شد

چقدر کار می برد تا تلسکوپ عظیم ماژلان (Giant Magellan Telescope یا GMT)، یعنی تلسکوپی که روزی بدل به بزرگترین تلسکوپ روی زمین خواهد شد و عکس‌هایی 10 برابر واضح‌تر از تلسکوپ فضایی هابل را ثبت می‌کند، ساخته شود؟

7 سال دیگر از الآن؛ و برای این منظور، تعداد زیادی نابغه در حال ساخت یک ساختمان عظیم و به دور از آلودگی‌های نوری، در بالای یک قلهٔ کوه در شیلی، و همچنین ساخت آینه‌های انعکاسی بسیار بسیار دقیقی برای ماژلان هستند.

دانشمندان دانشگاه‌های آریزونا و کالیفرنیا اخیراً یکی از 7 آینه این تلسکوپ را که هر یک 8.4 متر قطر دارند تکمیل کرده‌اند که این آینه، در نوع خودش یک شاهکار مهندسی است.

از آنجایی که آینه‌ها در کنار هم نصب خواهند شد تا یک سطح نوری با قطر 25 متر را تشکیل دهند، هر یک از 6 آینه باقی مانده باید با شکل خمیدهٔ خاص خود ساخته شوند. برای آنکه به دقت نهایی پی ببرید کافی است ذکر کنیم که انحراف هر آینه نمی‌تواند بیش از 25 نانومتر باشد. و این یعنی دقت ساختی بسیار بالا که در هیچ تلسکوپ غول پیکری تا پیش از این به کار نرفته؛ به بیان دیگر، آینه‌های ماژلان دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین آینه‌هایی هستند که بشر در طول تاریخ ساخته است.

صفحه‌ای که آینه اول بر روی آن نصب خواهد شد

 

گروه ساخت ماژلان ساخت آینه دوم را در ژانویه 2013 و آینه سوم را 7 ماه بعد در آگوست شروع خواهند کرد. اما چرا تکمیل اولین آینه بسیار مهم است؟

زیرا نشان داد که تجهیزات و تکنیک‌های ساخت و قالب گیری به خوبی از پس کار بر می‌آیند و از این رو تیم سازنده ماژلان، می‌تواند به تحقق برنامه خود یعنی تکمیل کل پروژه تا سال 2019، بیشتر امیدوار باشد.

در پایان کار، هر یک از 7 آینه روی صفحه پشتیبان خود در داخل ساختمان تلسکوپ نصب می‌شوند و یک مکانیسم پیچیده آنها را به طرز دقیق در کنار هم قرار می‌دهد. پس از تکمیل، آینه‌های بزرگ ماژلان قادر خواهند بود نورهای رسیده از فواصل بسیار بسیار دور را به سمت روزنه‌ای که در آینه وسط قرار دارد باز بتابانند تا توسط دوربین‌های داخل تلسکوپ ذخیره شوند و سپس مورد تحلیل قرار بگیرند.

بعد از تکمیل و ساخت سایت تلسکوپ، ماژلان اینگونه به نظر خواهد رسید:

برای اینکه تصوری از اندازه ماژلان به دست بیاورید،
به اندازه فردی که در سمت چپ تصویر ایستاده توجه کنید

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 1995
  • بازدید دیروز: 3608
  • بازدید کل: 3309308

دریافت کد فیدخوان