Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و پرسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران

Email: TestIQir@gmail.com

تلفن دفتر مرکزی: 88633815-021

 

 

ابزاری پيشرفته برای تشخيص وضعيت سنگ کليه

ابزاری پيشرفته برای تشخيص وضعيت سنگ کليه

هنگامی سنگ های داخل کلیه از راه تجويز دارو درمان نمی شوند، اکثر پزشکان استفاده از تکنيکی موسوم به سنگ شکن را برای بیماران توصيه می کنند.

در اين تکنیک سنگ توسط سیگنال های صوتی با شدت بالا مورد حمله قرار می گيرند تا خرد شده و به قطعات کوچکتری تقسيم شوند. آن گاه می توان اجزاء کوچک را با دارو حل کرد یا اینکه از مجرا عبور کرده و از طریق ادرار دفع می شوند.

با وجود آن که فرايند سنگ شکن تکنیکی مرسوم در اکثر کشور ها است، اما مانیتورینگ و رصد ضعیف سنگ طی انجام فرآیند، گاهی خطاهایی را به دنبال داشته و منجر می شود تا سنگ کاملا خرد نشده يا بافت های داخل کليه اشتباها مورد هدف امواج قرار گيرد و بيمار با دردهایی در حين سنگ شکنی مواجه شود.

پروفسور Leighton به همراه تيمی از محققين دانشگاه southampton یک گوشی پزشکی هوشمند طراحی کرده که می تواند وضعيت سنگ ها را در هنگام انجام عمل سنگ شکن به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار دهد.

این وسيله یک دستگیره ویژه دارد که طی عمل بر روی سطح پوست بيمار در اطراف کلیه ها حرکت داده می شود و با ایجاد صداهای متفاوت، پزشک را نسبت به وضعیت سنگ راهنمایی می کند.

با وجود این گوشی فرایند مانيتورينگ در تکنيک سنگ شکن با دقت بالا تری انجام می گیرد و بیمار از دردهای پی در پی خفيف ناشی از اصابت ناخواسته امواج به بافت های داخلی کلیه در امان خواهد بود. همچنين تمامی سنگ های کليه خرد می شوند و پزشک و بیمار هر دو مطمئن هستند که سنگی از قلم نیفتاده است.

در حال حاضر فرایند مانيتورينگ از طريق اشعه ايکس یا امواج مافوق صوت انجام می گیرد. اما با استفاده از اين گوش هوشمند هیچ نوع خطر تشعشعی بيمار را تهديد نکرده و با دقت بالا و سهولت بيشتری تکنیک سنگ شکن مورد نظارت قرار می گيرد.

در يک بررسی آزمايشگاهی بر روی ۲۰۰ بیمار، با استفاده از گوشی پزشکی Smart دقت عمل 94.7 درصد بوده است. این رقم در مقايسه با ترفند های فعلی که دقتی نزدیک به 36.8 درصد دارند، بسيار حائز اهمیت است.

این گوشی در حال حاضر در مرحله توليد انبوه جهت ورود به دنیای ابزار آلات تشخيصی هوشمند پزشکی قرار دارد.

 

ارسال نظر

دریافت کد فیدخوان