Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و پرسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران

Email: TestIQir@gmail.com

تلفن دفتر مرکزی: 88633815-021

 

 

19 بـازي با بچـه‌هـاي 1 تا 4 ماهـه

19 بـازي با بچـه‌هـاي 1 تا 4 ماهـه

بازي‌هايي که بدون استفاده از اسباب‌بازي خاصي توسط والدين قابل اجراست و کمک به بهتر شدن روند تکامل کودکان مي‌شود. شامل اين مواردند:


1- هنگام شيردادن، تعويض پوشک يا بغل‌کردن شيرخوار با او صحبت كنيد. ممکن است او معني حرف‌هاي شما را نفهمد ولي از شنيدن صداي شما احساس آرامش مي‌کند.
2- وقتي در پاسخ به حرف‌زدن با شما آرام مي‌شود يا حرکت خود را متوقف مي‌کند، آفرين به او بگوييد و او را بغل کنيد.
3- نوبتي با شيرخوار از خود صدا درآوريد: آ، اِ، اُ، اَ اگراو تکرار کرد شما نيز اداي او را درآوريد.
4- حتي اگر بلد نيستيد براي او آواز بخوانيد و اجازه بدهيد به صداي آهنگ کلام شما در آرامش گوش کند. تکرار سيلاب‌ها و حروف به او در شنيدن و درک کردن کمک مي‌کند.
5- در حالي که او را در بغل گرفته‌ايد به آرامي با صداي موزيک رادي يا آواز خودتان او را مانند الاکلنگ حرکت دهيد يا به چپ و راست تکان دهيد.
6- يک آينه ترجيحا فلزي و نشکن مقابل شيرخوار قرار دهيد تا خودش را مقابل آن ببيند، شروع به حرف‌زدن با وي کنيد. اين کار سبب تحريک بينايي کودک مي‌شود و او از انعکاس تصوير خودش لذت مي‌برد.
7- يک جوراب را روي انگشتان خود بکشيد و جلوي صورت او را بگيريد. وقتي انگشتان خود را بالا و پايين مي‌بريد، او را با نام خودش صدا کنيد. وقتي توجه او جلب شد، شکل حرکت دست را عوض کنيد و حرکت جديدي را شروع کنيد و اطمينان حاصل کنيد که حرکت دستان شما را تعقيب مي‌کند.
8- وقتي شيرخوار به پشت خوابيده يک عروسک رنگي را بالاي سر او به طوري که در خط ديدش قراربگيرد؛ بگذاريد و آن را به آرامي تکان دهيد. او مي‌تواند با چشم‌هايش حرکت آرام عروسک را تعقيب کند.
9- در حالت خوابيده به پشت انگشتان، پاي او را لمس کنيد و قلقلک دهيد و برايش شعر بخوانيد. اين کار را براي همه انگشتان هر دو پا جداگانه تکرار کنيد.
10- او را به شکم روي دستتان بخوابانيد و با دست ديگر مانع از افتادن او شويد. با ملاطفت او را به جلو و عقب و چپ و راست مانند گهواره تکان دهيد. هرچه بزرگ‌تر مي‌شود مي‌توانيد در اتاق راه برويد تا تصاوير بيشتري را ببيند.
11- شير خوار را در بغل بگيريد و يک جغجغه را يک طرف صورت او به صدا درآوريد و بعد از مدتي به سمت مقابل صورت ببريد. به تدريج سرعت حرکت چپ به راست را زيادتر کنيد. او در جست‌وجوي صداي جغجغه سرش را حرکت مي‌دهد.
12- شيرخوار را به شکم روي فرش يا پتو بخوابانيد و سر او را تا وقتي خودش بي‌قراري نمي‌کند به سمت چپ و راست بچرخانيد. کنار او دراز کشيده و با او حرف بزنيد. هر روز اين مدت را قدري طولاني‌تر کنيد. وقتي به تدريج بزرگ‌تر مي‌شود، مي‌تواند سر خود را بلند کند و از دست‌هايش براي نگه‌داشتن سر استفاده مي‌کند. اين کار مقدمه‌اي براي غلتيدن است.
13- او را به پشت بخوابانيد و با صدا درآوردن هر بار قسمتي از پاها و دست‌هاي او را بگيريد و رها کنيد. هر چه بيشتر اين کار را بکنيد او لذت بيشتري مي‌برد و منتظر حرکت بعدي شما مي‌شود.
14- وقتي با او به بيرون از منزل مي‌رويد هرچه مي‌بيند را برايش توضيح دهيد هر چند او متوجه بسياري از حرف‌هاي شما نمي‌شود ولي تون صداي شما را به خوبي درک مي‌کند.
15- کتاب‌هاي ساده جلويش بگيريد و برايش بخوانيد. اگر چه او موضوع را درک نمي‌کند ولي از اينکه به شما گوش مي‌دهد لذت مي‌برد.
16- با ماژيک سياه شکل‌هاي ساده‌اي روي کاغذ سفيد بکشيد و آنها را در فاصله 20 تا30 سانتي‌متري صورت او بگيريد تا آنها را ببيند. به تدريج شکل خطوط را بيشتر کنيد و از کشيدن يک خط صاف، تيک، دايره، به علاوه و...کار را پيچيده‌تر کنيد.
17- جغجغه را جلويش تکان دهيد و اجازه دهيد او آن را بگيرد و براي لحظه‌اي در دست خود نگه دارد.
18- او را در بسترش بخوابانيد و دست‌ها و پاهايش را لمس کنيد و برايش آواز بخوانيد.
19- در حالت خوابيده به پشت با فاصله حدود 20 تا 30 سانتي‌متري از وي به طوري که شما را ببيند برايش ادا درآوريد. به عنوان نمونه زبانتان را بيرون بياوريد يا دهانتان را باز کنيد. به تدريج اندام‌هاي ديگر بدن را تکان دهيد. او از شما تقليد خواهد کرد.

ارسال نظر

دریافت کد فیدخوان