Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و باسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران
88633815 - 021

پروژه های داغ

پروژه های داغ

تحقیق و توسعه در صنعت گستره پهناوری شامل هرچیزی از اصول بنیادین فیزیک درباره نیمه رساناها گرفته تا افزایش ویژگی های نوین به محصولاتی که سال ها در بازار حضور داشتند را دربر می گیرد. اما برای به دست آوردن بهترین چشم انداز از چگونگی تفاوت های جهان در سال های آینده، مجله «تکنولوژی ریویو» به شکار پروژه ها در نقطه سرنوشت سازی از این پیوستار- تحقیق و توسعه- رفته است، کار به خوبی سرمایه گذاری شده ای با اهداف تجاری خاص که در صورت موفقیت، پیشرفت چشمگیری در محصولات و خدمات فعلی به بار می آورد.
برخی از این تکنولوژی ها از اکتشاف های نوین در علوم پایه سرچشمه می گیرند اما سایرین از دل پیچ و خم های ترکیب مواد و تکنیک های قدیمی سربرآوردند، یا حتی بر پایه سال ها حرکت حلزون وار بنا شده اند. همگی بر آستانه گشایش راهشان از آزمایشگاه ها به دنیای بیرون ایستاده اند و توسعه آنها تنها به تحریک تقاضای قدرتمند بازار یا نیازهای مشتری شکل گرفته است.
«تکنولوژی ریویو» در جست وجویش برای این پروژه های داغ بالاترین گروه های تحقیق و توسعه (R•D) در جهان را ارزیابی کرده است.
● مترجم گفتار اتوماتیک
▪ کمپانی: IBM
▪ وضعیت: تا نیمه سال ۲۰۰۴ در لپ تاپ ها یا دستیارهای دیجیتالی شخصی (PDA) ظهور می کند.
برخی کارشناسان اجتماعی مدعی اند که ارتباطات از طریق کامپیوتر موجب اختلال در ارتباط های شخصی شده است. اما محققان IBM در آستانه استفاده از کامپیوترها برای نزدیک تر کردن مردم به هم به کمک سیستمی هستند که کلام گفته شده را در هوا ترجمه می کند.
به گفته دیوید ناهامو (Nahamoo . D)، مدیر گروه تکنولوژی های انسان، زبان در مرکز تحقیقات واتسون کمپانی IBM «تلاش برای ترجمه گفتار به گفتار به عنوان پروژه تحقیقاتی جسورانه ای از دو سال پیش آغاز شد» این گروه در حال حاضر نمونه ای مقدماتی از این دستگاه را ساخته است: کامپیوتر لپ تاپی که از نرم افزار شناسایی گفتار برای پردازش واژه های گفته شده به متن استفاده می کند، سپس الگوریتم های پیچیده ترجمه این متن را به زبان دوم بر می گردانند و در مرحله آخر کامپیوتر برای «گفتن» عبارت ترجمه شده از تکنولوژی متن به گفتار بهره می گیرد. البته تا اینجای کار، این نمونه اولیه تنها با زبان های انگلیسی و چینی ماندارین (زبان چینی رسمی) کار می کند. علت انتخاب این زبان ها از سوی تیم IBM تا اندازه ای به خاطر تعداد زیاد افرادی است که به این دو زبان صحبت می کنند، علت دیگر این است که آنها فاحش ترین تفاوت ها را در هر پارامتر زبان شناسی نشان می دهند. برای مثال در «عروض» یا مفهوم داده شده به کلمه یا جمله به واسطه آهنگ صدای گوینده. این سیستم با عبارت هایی که مناسب استفاده در موقعیت های ویژه ای مثل سفارش مسافران در رستوران، گشت زنی در شهر یا جست وجوی مراکز اورژانس است، کار می کند.
به گفته یوکینگ گائو (Y.Gao)، هماهنگ کننده پروژه «این نمونه لپ تاپ از پس یک مکالمه مقدماتی بین دو فرد با زبان های متفاوت به خوبی بر می آید» نسخه ای از این سیستم که در PDAها اجرا می شود نیز در حال ساخت است و اگرچه این گروه برنامه ای برای کار روی سایر زبان ها ندارند. اما این تکنولوژی مستقل از زبان است: یعنی هر زمان که احساس نیاز شد به سرعت می توان آن را در مورد هر دو زبان دیگری نیز به کار برد.
● درمان آسیب نخاعی
▪ کمپانی: بایوژن (Biogen)
▪ وضعیت: انتظار می رود آزمایش های انسانی تا سه چهار سال آینده انجام شود.
زیست شناسان از مدت ها پیش می دانستند که اعصاب پیرامونی (مثل آنهایی که در دست ها و پاها وجود دارند) گاهی اوقات پس از آسیب دیدگی دوباره رشد می کنند اما این مسئله رشته های عصبی موجود در نخاع و مغز را دربر نمی گیرد. امروزه محققان به دنبال روشی برای فائق آمدن بر موانع طبیعی رشد اعصاب و کمک به بیمارانی هستند که از آسیب های نخاعی یا سکته رنج می برند. استفن ام استریت متر (Strittmatter . M.S)، عصب شناس دانشگاه یال، در اواخر دهه ۱۹۹۵ پروتئینی در غشای محافظ سلول های عصبی را که مانع از ظرفیت تولید مثل رشته های عصبی مغز و نخاع می شود، قرنطینه کرد. همچنین استریت متر مولکولی در رشته های عصبی را شناسایی کرد که به این پروتئین باز دارنده رشد مجدد، موسوم به نوگو (Nogo)، پیوند شده است.
استریت متر به دنبال یافتن راهی برای جلوگیری از این گیرنده و در نتیجه دادن اجازه رشد دوباره به رشته های عصبی، از سال ۲۰۰۱ با کمپانی بایوژن همکاری می کند. آنها چندین داروی پروتئینی مطرح کرده اند که می تواند تا یک هفته پس از آسیب دیدگی به نخاع ت