Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و پرسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران

Email: TestIQir@gmail.com

تلفن دفتر مرکزی: 88633815-021

 

 

ميزان تشعشع‌های کيهانی بر روی سطح سياره

ميزان تشعشع‌های کيهانی بر روی سطح سياره

گزارش‌های اولیه Curiosity خبر از این می‌دهد که میزان تشعشعات کیهانی بر روی سطح مریخ، برای حضور انسان مناسب است.

اما آیا حالا نقشه این است: «همه به سوی مریخ!؟» نه صبر کنید.

دکتر دان هاسلر مأمور ارشد ابزار ارزیابی تشعشعات رادیویی (RAD مخفف Radiation Assessment Detector) که بر روی Curiosity نصب است می‌گوید: «حالا می‌دانیم که فضانوردان می‌توانند در این محیط زندگی کنند (البته نه در هوای آزاد سیاره، بلکه داخل لباس فضایی یا ایستگاه روی سطح سیاره که آنها را در مقابل شرایط متفاوت فشار سطح سیاره و عدم وجود اکسیژن محافظت کند).

در اصل، ما فهمیده‌ایم که اتمسفر مریخ می‌تواند به عنوان یک سپر محافظ در مقابل تشعشعات عمل کند و قاعدتاً هر چه لایه اتمسفر ضخیم تر شود، میزان تشعشع هم کمتر می‌گردد.»

پس از فرود Curiosity بر روی مریخ، RAD به اندازه گیری های مختلف پرداخت که نتیجه آنها، با میزان تشعشعی که ساکنین ایستگاه بیل المللی فضایی دریافت می‌کنند یکسان در آمده.

Curiosity همچنین در طول هشت ماه سفری که تا مریخ داشت، این را مشخص کرد که میزان تشعشعات در "مسیر بین سیاره‌ای" 2 برابر سطح سیاره (مریخ) است.

مریخ دارای میدان مغناطیسی نیست و محققین بر این باور هستند که بخش بزرگی از اتمسفر آن نیز به خاطر بمباران بادهای خورشیدی از بین رفته. حالا RAD نشان می‌دهد که با کم و زیاد شدن ضخامت اتمسفر در طول روز، چیزی در حدود 3 تا 5 درصد به میزان تشعشعات افزوده یا از آن کاسته می‌شود. به عبارت دیگر دامنه نوسان تشعشعات چندان بزرگ نیست.

آقای هاسلر می‌گوید که اینها اعداد اولیه هستند و هنوز بایستی تحقیقات بیشتری صورت بگیرد، به خصوص که از زمان فرود آمدن Curiosity بر روی مریخ هنوز زبانه و یا طوفان خورشیدی جدیدی رخ نداده تا بتوان اطلاعات مربوط به شرایط بحرانی را هم جمع آوری کرد.

چیزی که از نظر این محقق بسیار جالب و مهم است.

 

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 974
  • بازدید دیروز: 2618
  • بازدید کل: 3338421

دریافت کد فیدخوان