Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بزرگترین و پرسابقه ترین موسسه استعدادیابی ایران

Email: TestIQir@gmail.com

تلفن دفتر مرکزی: 88633815-021
Instagram: @TestEQ.ir

 

 

روبات 4 پای توشيبا

روبات 4 پای توشيبا

همان‌طور که می‌دانید در پی زلزله بزرگ و سونامی متعاقب آن در سال گذشته، برخی از نیروگاه‌های اتمی ژاپن دچار مشکل شدند که از آن جمله می‌توان به نیروگاه دایچی در فوکوشیما اشاره کرد.

بازدید از این نیروگاه به خاطر خطرات ناشی از تشعشعات و سایر موارد، برای انسان امکان پذیر نیست. ولی توشیبا با معرفی این روبات 4 پا، این امکان را فراهم آورده.

جالب اینجا است که در دل این روبات، یک روبات کوچکتر قرار گرفته که از چرخ برای حرکت استفاده می‌کند و با وجود آن، مناطقی که دسترسی به آنها سخت است نیز می‌توانند مورد بازرسی قرار گیرند. روبات 4 پا قادر به پایین رفتن از پله، سطوح نا هموار و موانع کم ارتفاع نیز هست.

در پی سونامی ناشی از زلزله 11 مارس 2011، نیروگاه دایچی فوکوشیما به شدت صدمه دید که در پی آن مهندسین تخلیه شدند ولی هنوز بخش هایی از نیروگاه حاوی سوخت اتمی مصرف نشده است که تشعشعات رادیویی کشنده آن مانع از بازرسی شده‌اند.

بنابراین روبات هایی مجهز به دوربین و تشعشع سنج باید به محل اعزام شوند.

روبات بزرگ توشیبا 65 کیلو وزن و 106 سانتی‌متر ارتفاع دارد و با یک بار شارژ می‌تواند 2 ساعت به جستجو بپردازد. البته سرعت راه رفتن آن تنها 1 کیلیومتر در ساعت است.

روبات کوچکتر نیز 2 کیلوگرم وزن و 1 ساعت عمر باتری دارد. هر دو نیز از طریق شبکه بی‌سیم هدایت می‌شوند.

البته این روبات‌ها چندان پیشرفته نیستند زیرا برای عملیات در محیط های داخلی طراحی شده‌اند ولی توشیبا می‌گوید که به مجهز ساختن آنها با ویژگی‌هایی نظیر ضد آب بودن، محافظت در برابر تشعشع، و دستورات کنترلی پیشرفته تر ادامه می‌دهد تا در چنین شرایطی به جای انسان به کار گرفته شوند.

در محیطهایی نیز که تشعشعات کمتر است، می‌توان از لباس‌های روباتیک مانند عکس زیر استفاده کرد.

 

ارسال نظر

دریافت کد فیدخوان